Bezpieczni w sieci

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU

Internet jest obecnie wykorzystywanych w niemalże wszystkich dziedzinach życia. Dzięki niemu mamy szybki i łatwy dostęp do wiadomości, informacji kulturalnych, sportowych, wiedzy fachowej. Jest to również doskonały sposób na komunikowanie się, robienie zakupów czy też dokonywanie transakcji bankowych. Należy pamiętać, że każdy kto korzysta z Internetu powinien czuć się bezpiecznie. Każdy, a przede wszystkim dzieci.

Niestety korzystanie z Internetu wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego przypominamy:

korzystanie z sieci przez dzieci powinno być kontrolowane przez rodziców, chodzi zarówno o czas jaki dzieci spędzają w sieci jak i o strony z jakich korzystają. Jak wiadomo proces uzależniania się osób młodych, przebiega dość szybko, a w sieci znajduje się wiele treści, które nie są przeznaczone dla młodych internautów.

wszystkie publikowane pliki, zdjęcia, posty i inne aktywności stają się dostępne publicznie i widoczne dla nieograniczonej liczby osób, także dla tych których nie znamy w realnym życiu. Informacje te mogą zostać wykorzystane i zmienione bez naszej zgody. Warto być dyskretnym.

wiele informacji, które udostępniamy pozwala na zidentyfikowanie naszej osoby, miejsca zamieszkania i zatrudnienia. Anonimowość jest pozorna.

w Internecie, łatwiej niż w realnym świecie jest nawiązywać nowe znajomości. Nie zapominajmy, że nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie monitora i czy rzeczywiście jest tą osobą, za którą się podaje.

nigdy nie spotykajmy się z przypadkowymi osobami poznanymi w Internecie. Jeżeli już musimy, to zorganizujmy spotykanie w publicznym, bezpiecznym miejscu, natomiast o spotkaniu poinformujmy znajomych i rodzinę lub zabierzmy kogoś znajomego.

w wirtualnej rzeczywistości obowiązują takie same zasady szacunku dla ludzi, jak i poza nią: powinno się być miłym i używać odpowiedniego słownictwa. Nie przenośmy swoich konfliktów do Sieci!

CYBERPRZEMOC - JAK SIĘ CHRONIĆ

Niestety postęp technologiczny wiąże się ze wzrostem cyberprzestępczości oraz powstawania nowych sposobów na bezprawne uzyskiwanie dostępu do naszych danych. Dużym problemem jest także otaczające nas złośliwe oprogramowanie, które może pojawiać się na naszej poczcie mailowej lub też na nieznanych stronach indeksowanych przez wyszukiwarkę.

Nigdy nie należy otwierać wiadomości ani załączników, jeżeli nie znamy osoby wysyłającej.

Należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe.

Nigdy nie należy udostępniać nikomu naszych haseł lub też podpowiedzi do odzyskiwania hasła. Nie należy zapisywać haseł w innych plikach na komputerze. Konieczna jest regularna zmiana haseł w swojej poczcie mailowej oraz w bankowości internetowej.

Nigdy nie należy przesyłać skanów dokumentów osobistych takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, ponieważ mogą one posłużyć do wyłudzeń bankowych i kradzieży tożsamości, co może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Pamiętajmy, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również źródłem rozrywki.

Bądźmy odpowiedzialni w sieci!