Inicjatywa "Nie pal przy mnie proszę" realizowana przez uczniów klasy 1 w roku szkolnym 2023-24 stanowiła ważny krok w edukacji zdrowotnej. Program ten, prowadzony przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, miał na celu ograniczenie narażenia dzieci na dym tytoniowy i podniesienie świadomości społecznej na temat szkodliwości biernej inhalacji dymu papierosowego. Dzięki różnorodnym działaniom, takim jak prelekcje i zajęcia interaktywne, uczniowie zdobyli umiejętności niezbędne do radzenia sobie w sytuacjach, gdy dorośli palą w ich obecności. Efektem tych działań był również wzrost świadomości wśród rodziców i opiekunów o negatywnym wpływie palenia na zdrowie. Kulminacyjnym punktem programu była gazetka ścienna z plakatami wykonanymi przez dzieci, co stanowiło twórcze podsumowanie ich zaangażowania i zdobytej wiedzy. Działania te przyczyniają się do budowania zdrowszej przyszłości dla najmłodszych, a także do kształtowania odpowiedzialnych postaw w społeczeństwie.

Beata Sikora