26   września   w   całej   Europie   obchodzone   jest   międzynarodowe   święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy – Europejski Dzień Języków Obcych.

 

Z tej okazji zapraszam uczniów klas I – VIII do udziału w konkursie szkolnym.

 

Organizatorzy konkursu: Barbara Jakubowska

 

Cele konkursu

·       promowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego uczenia się i rozwijania umiejętności językowych; 

·       motywowanie uczniów do nauki języków obcych i poszerzania wiedzy o krajach europejskich;

·       rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów; kreowanie postawy ciekawości otaczającego nas świata;

·       rozwijanie u uczniów umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji i korzystania ze źródeł wiedzy (np. słownik, Internet).

 

Warunki uczestnictwa w konkursie

 

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów z klas I-VIII. Wcześniejsze zgłoszenie udziału w konkursie nie jest wymagane.

 

Organizacja i przebieg konkursu

Zadaniem uczestnika konkursu jest opracowanie i wykonanie książki tematycznej w formie lapbooka. Lapbook powinien być stworzony w jednym z języków używanych w Europie i zawierać następujące kategorie: kolory, liczebniki, nazwy zwierząt, nazwy przyborów szkolnych, jedzenie i napoje oraz zwroty grzecznościowe. UWAGA! Z konkursu wyłączony jest język polski!.

Zasady konkursu:

·       lapbook ma mieć format A4 po  złożeniu

·       projekt ma być przedstawiony w ciekawej formie np. pisemno-rysunkowej, dozwolone są różne techniki i pomysły pod warunkiem, że praca będzie miała formę lapbooka

·       na odwrocie pracy, w prawym dolnym rogu, należy napisać: imię i nazwisko autora oraz klasę

·       można oddać tylko jedną pracę


Pracę należy złożyć do p. Barbary Jakubowskiej do poniedziałku 11 października.

Lapbooki zostaną ocenione przez nauczycieli języków: p. Barbara Jakubowska, p. Katarzyna Gąsienica, p. Magdalena Gąsienica – Byrcyn oraz p. Łukasz Kamiński.

 

Co to jest lapbook?

 

Lapbook to kolorowa, pełna kieszeni i schowków z informacjami, własnoręcznie wykonana książka tematyczna. Możemy umieścić w niej wiadomości na wybrany temat. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, słówka, wykresy, zagadnienia gramatyczne czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, kopertach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa Lapbook (czyli tzw. „książka na kolanach”). Do zrobienia lapbooka potrzebujemy brystolu, tekturowej teczki lub kartonu. Oprócz tego przydadzą nam się nożyczki, klej, taśma klejąca, kartki różnego formatu i koloru oraz koperty.

 

 POWODZENIA

 

 Barbara Jakubowska