ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

Dnia 15 listopada od godziny 13:30 do 16:30 po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIĘTO  ZIEMNIAKA, w którym brali udział uczniowie klas 1-8, ich rodzice i wychowawcy klas. Najpierw pani dyrektor zapoznała uczniów z „historią ziemniaka”. Wszyscy dowiedzieli się skąd pochodzi, jak nazywa się w różnych regionach Polski, z jakich części się składa, oraz jakie potrawy można z niego przygotować. Uczniowie obierali ziemniaki i odbył się konkurs na najdłuższe obierki. Potem każda klasa miała wykonać potrawę z ziemniaków. Uczniowie klasy 1 i 2 kroili obrane ziemniaki na frytki, które smażyli rodzice. Uczniowie klasy 3 zrobili pyszną sałatkę ziemniaczaną. Klasa 4 usmażyła chipsy. Klasa 5 miała za zadanie zrobienie moskoli. Uczniowie klasy 6 ucierali ziemniaki na placki ziemniaczane, które smażyli dorośli. Klasa 7 i 8 były odpowiedzialne za pieczenie ziemniaków w ognisku. Na koniec wszyscy chętnie częstowali się zrobionymi daniami z ziemniaków: frytkami, chipsami, plackami ziemniaczanymi, moskolami, sałatką ziemniaczaną i ziemniakami prosto z ogniska. Potrawy smakowały wybornie. Nikt, by się nie spodziewał, że tyle radości sprawi dzieciom tradycyjny ziemniak.

Tekst: Katarzyna Mucha