W dniach 19 - 20 czerwca 2023 roku klasa 4 i 5 uczestniczyły w wycieczce skrywającej piękno i historię małopolski.
ZAMEK W WIŚNICZU
Zamek w Wiśniczu jest to największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Po drugiej wojnie światowej zamek został upaństwowiony. Do gruntownej odbudowy przystąpiono w 1949 roku. Jego konserwacją zajmował się Alfred Majewski, którego zasługi widać również w zamku na Wawelu. Każdy zamek ma swoją białą damę, której również nie zabrakło na Zamku w Wiśniczu. Jego historia wiąże z królową Boną, której imieniem nazwano jedną z wież.
Wraz z panią przewodnik mieliśmy okazję zobaczyć wiele zakątków tajemniczego zamku i wysłuchać ciekawych opowieści i legend z nim związanych.
KOPALNIA SOLI W BOCHNI
Zabytkowa Kopalnia Soli w Bochni to najstarsza na ziemiach polskich Kopalnia, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jej początki sięgają 1248 r. Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji kopalnia przypomina niezwykłe podziemne miasto i zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami. Inną atrakcją była możliwość zobaczenia starych urządzeń i maszyn wykorzystywanych przy wydobywaniu soli.
Pod ziemię zjechaliśmy dwu poziomową windą na głębokość 221 m (szyb Wentylacyjny).
Po wysłuchaniu zasad panujących w kopalni czekała nas wędrówka do miejsca, w którym nocowaliśmy. Prowadził do niego szyb Sutoris i zejście po 307 schodach na głębokość 246 m, następnie przejście do kolejnego szybu Campi oraz Komory Ważyn, w której do dyspozycji odwiedzających znajduje się sala gimnastyczna, stołówka, sala dyskotekowa oraz noclegowa.
Po krótkim odpoczynku i kolacji wybraliśmy się na dalsze zwiedzanie kopalni m.in. odbyliśmy przejazd pociągiem górniczym, który kiedyś służył do przewożenia wykopanej soli, płynęliśmy łodzią po solance, a wehikuł czasu pozwolił nam zobaczyć jak w początkowych latach pracowano przy wydobyciu soli. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kaplicy Św. Kingi.
Po długim zwiedzaniu, ku uciesze dzieci - starczyło nam jeszcze sił i czasu na gry sportowe w sali gimnastycznej oraz tańce :)
SKAMIENIAŁE MIASTO
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, nazwa rezerwatu wiąże się z jedną z opowieści o powstaniu skamieniałego grodu. Miejsce niegdyś nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce, dziś niewątpliwie największa przyrodnicza atrakcja Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, najbardziej znana i popularna. Na terenie parku znajdują się skały o niecodziennych kształtach które można porównać do postaci ludzkich i zwierzęcych.
W czasie ponad dwu godzinnej leśnej wędrówki, dowiedzieliśmy się od pani przewodnik jak powstało Skamieniałe Miasto, kto w nim bywał i jakie legendy o nim krążą. Był czas na przechodzenie wąskimi przesmykami skalnymi oraz okazja by dowiedzieć się od "cyganki" co nas w życiu jeszcze czeka. "Cyganka" - tak bowiem nazwano właśnie jedną z tajemniczych skał.
Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym obiadem i lodami po czym ruszyliśmy w drogę do domu.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości odwiedzenia i poznania nowych miejsc oraz zabytków na historycznej mapie małopolski.