W ramach programu POZNAJ POLASKĘ uczniowie klas 1-3 pojechali na wycieczkę do Zubrzycy Górnej. Dzieci miały okazję zobaczyć Orawski Park Etnograficzny. Jest to malowniczo położony Skansen u stóp Babiej Góry, we wsi Zubrzyca Górna. W czasie wycieczki dzieci zapoznały się z budownictwem i kulturą mało znanego polskiego regionu, jakim jest Orawa.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat: „Jak to z lnem było”. O wyborze tematu zadecydowała jego istotna rola w gospodarce dawnej Orawy. Dzieci poznały szerokie zastosowanie lnu - wyrabiano z niego płótno, robiono powrozy, a z nasion wytłaczano tak bardzo potrzebny w gospodarstwie domowym olej. Pani Przewodnik opowiadała uczestnikom zarówno o znaczeniu lnu, jak i całym procesie jego obróbki. Pani Przewodnik pokazywała jak len rafać, tłuc, międlić i czesać tak, aby ze słomy lnianej uzyskać piękne, wyczesane włókno, które pozostało jako pamiątka z pobytu w Skansenie. Gdy pani skończyła pokaz każdy z uczniów przystępował do tych czynności samodzielnie pod czujnym okiem pani Przewodnik, a po zakończeniu całego procesu zabrał ze sobą swoje dzieło. Uczniowie po zakończeniu obróbki lnu udali się do jednej z chat Skansenu na projekcję filmu promocyjnego o powstaniu Parku i jego zabytkach.
Kolejnym Etapem naszej wycieczki była wizyta w Bacówce , w miejscu gdzie robią tradycyjne górskie sery. Baca p. Stanisław opowiedział nam o swoim gospodarstwie, w którym ma 70 owiec i 8 krów. W gazdówce pomaga mu syn.. To praca, w której nie ma wakacji i nikt Go nie zastąpi. Musi wszystkiego doglądać. Chętnie podzielił się swoją wiedzą o tym, jak wygląda produkcja oscypka zarówno białego jak i wędzonego. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali opowieści Bacy, a później każdy posmakował oscypka białego jak i wędzonego.
Wycieczka ta przybliżyła naszym uczniom niełatwe życie i pracę ludzi w dawnych czasach jak i w obecnych na bacówce. Wszystkim bardzo się podobało.
Maria Łukaszczyk, Katarzyna Mucha, Beata Sikora