5 czerwca uczniowie klas V-VIII zwiedzali wybrane zabytki i inne atrakcyjne miejsca Górnego Śląska. Pierwszym punktem była Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Po zjeździe windą, o długości prawie 50 m, pod ziemią przywitało wszystkich zimno i wilgoć. Pani przewodnik zwracała uwagę na sposoby zabezpieczania chodników w kopalni – nowoczesne i zabytkowe w postaci drewnianych kaszt wypełnionych kamieniami. Wyrobiska ujawniały trud i niebezpieczeństwa związane z pracą górników. Część trasy pokonaliśmy płynąc łódkami. Był to stary zalany wodą chodnik wydrążony przez górników. W otoczeniu kopalni na powierzchni, można było zwiedzić park maszyn parowych. Jest to miejsce, w którym pierwszy raz w Europie uruchomiono maszynę parową.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Planetarium w Chorzowie. Uczniowie brali udział w dwugodzinnej lekcji dotyczącej pór roku, a w związku z tym zmian położenia Ziemi względem Słońca. Prezentowane były wizualizacje gwiazdozbiorów w poszczególnych porach roku i ciekawostki z nimi związane np. mgławice, które dzięki możliwościom urządzenia planetarium - oglądaliśmy z bliska.
Park chorzowski zachwycał swoim rozmiarem, bujną roślinnością, ścieżkami rowerowymi i spacerowymi. Na terenie parku znajduje się stadion piłkarski, skansen, jezioro i rozległe ZOO. Mieliśmy możliwość obserwowania dużych zwierząt takich jak słonie, żyrafy, wielbłądy i wiele innych. Żeby zwiedzić całe ZOO i zobaczyć pozostałe zwierzęta potrzeba kilka godzin. Niestety w remoncie była Dolina dinozaurów, zazwyczaj stanowiąca atrakcyjny punkt zwiedzania.
Warto zawitać na Górny Śląsk, który kojarzy się z kopalniami, hutami i innymi zakładami przemysłowymi. Okazało się, że to bardzo zróżnicowany region, z terenami zielonymi dobrze zagospodarowanymi.